Mekanlarda zeminin tamamen halı ile kaplanmasına, yani duvardan duvara veya odadan odaya tekstil döşenmesine halı zemin kaplaması denir.

Bu tür halılar çok çeşitli üretim şekillerinde ve malzemeler kullanılarak üretildiği için nemli ve ıslak zeminler haricinde tüm kullanım alanları için uygundur. Halılar rulo ve karo halı olarak bir çok çeşidi bulunmaktadır. 70 cm ile 400 cm genişliğindeki toplar halinde satışa sunulur.

Halılar için kullanılan en yaygın ham madde yapay elyaftır. Yapay elyaf kullanımı kimi halılarda yüzde 80 ‘lere kadar çıkabilmektedir. Halılar için en önemli üretim şekilleri dokuma, tafting ve rip halı üretimleridir. Dokuma yapılırken iki veya daha fazla iplik grubu birbirlerine bağlanır. Dikey iplikler zincir, yatay açıdaki iplikler ile çaprazlanır.

Halıların yapıştırılması, Modele göre tam alanlı olarak yapıştırılır veya çift taraflı bant dokulu arka yüzeyi olan döşemelerde sabitlenir. Doğru tutkal seçiminde halıyı satın aldığınız müşteri temsilcimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Tama alanlı yapıştırmada iyi sonuç elde edebilmek için, öncelikle şap, plaka vs gibi yüzeylerin astar uygulanması gerekmektedir.

Öncelikle halı serilir ve zemine tam olarak yayılması için bir süre bekletilir. Sonra ölçüye uygun olarak kesilir. Kenarların kesimine özellikle dikkat etmek gerekir, çünkü halı bir defa fazla kestiğimiz zaman bir daha düzeltme şansımız olmaz.

Özellikle kapı   bölgesi ve zemine kadar uzanan pencerelerde halının tam olarak oturmasına dikkat edilmelidir.

Bir sonraki adım büyükçe bir miktar yapıştırıcının taraklı bir mala yardımıyla eşit miktarda zemine uygulanmasıdır. Halının arka yüzeyine de yapıştırıcı sürülmelidir.

Döşeme dikkatli bir şekilde yapıştırıcıya daldırılır ve zemine bastırılır. Bu şekilde kapı tarafından başlayarak döşeme tam alanlı yapıştırılarak odanın sonuna doğru ilerlenir.

Pvc zemin kaplama da  güzel bir görüntü, iyi sonuç elde edebilmek için, zeminde şap uygulaması yapılırken çok düzgün ve ölçülü bir şekilde atılması gerekmektedir.  Halılarda olduğu gibi pvc zemin kaplamalarıda çok düzenli bir şekilde kesmek gerekmektedir.