Bulunduğumuz mekanın rengi de en az giydiğiniz kıyafetler kadar sizi etkileyecektir. Dünyada yapılan bilimsel araştırmalar bunu kanıtlıyor. Bu araştırmalardan en göze çarpanı ise devlet hastanesinde kan basıncı normal 25 denek üzerinde yapılan çalışma oldu. 25 er dakika mavi boyalı odada mavi ışık verilen deneklerin hepsinin kan basıncı düşerken, kırmızı boyalı odada kırmızı ışık uygulandığında kan basınçlarının yükseldiği gözlendi. Bir diğer çalışma ise dünyadaki çeşitli köprülerde yapılmış. Maviye boyanan köprülerde intihar vakalarının büyük ölçüde azaldığı tespit edilmiş.

Ev ve Ofislerde pvc zemin kaplama renklerini seçerken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü canlı renkleri seçerseniz bir süre farkına varmadan ortam sizi yormaya başlayabilir. Bu da yaşamınızı dolaylı olarak etkileyecektir.

Evlerinizde yatak odanızda sakinleştirici, huzurlu ve uykuya davet eden renkleri tercih etmelisiniz. Mesela yeşil, mavi, pembe ve bu renklerin açık tonları başı çekmelidir. Salonunuzda aynı şekilde sizi dinlendirecek pvc zemin kaplama renkleri ile kaplanmalı. Ofisler de sizi dinlendirecek renkleri seçmelisiniz en uygun renkler olarak Açık gri renkler tercih edilebilir.